Feminizm indywidualizmem podszyty: dr Maciej Duda

małegenderFeminizm indywidualizmem podszyty, czyli o liberalizmie i mainstreamingu, Nancy Frazer i Agnieszce Graff, bell hooks i Beyonce. O socjalizmie i radykalności, o tym, jaki(e) dziś w Polsce mamy feminizm(my) i czy oraz o co jesteśmy w stanie się w tym feminizmie poróżnić?

Koło Naukowe Studiów Genderowych serdecznie zaprasza na warsztaty, które 18 grudnia 2014 r. (czwartek) o godz. 18:30 w sali 137 poprowadzi dr Maciej Duda.

 

Organizowane wydarzenie to próba rozmowy o tym jak w 2014 roku wygląda polski ruch feministyczny. Wygląd implikuje medialność, toteż w trakcie rozmowy skupimy się na tym, jak w różnych przekazach ukazywany jest polski feminizm. Rozmowa obejmie jednak przekazy podmiotowe, co do których można mieć przypuszczenie, że ich autorki(rzy) mają wpływ na ich kształt. Interesować nas będą przede wszystkim media feministyczne i feminizujące, papierowe i elektroniczne. W trakcie spotkania spróbujemy także sprawdzić jak współczesne teorie amerykańskich feministek wykorzystują polskie przedstawicielki akademickiej myśli i społecznej zmiany.

Teksty seminaryjne:

  • Z. Leniarska: Beyonce – sól w oku amerykańskich feministek, ‚terrorystka, która kradnie feminizm’
  • K. Serafińska: Czy i dlaczego opłaca się feminizm w wydaniu celebryckim 
  • N. Fraser: Feminizm w służbie kapitalizmu
  • K. Przybyszewska: Jak feminizm stał się służebnicą kapitalizmu i jak go odzyskać?
  • J. Flanagin: Czy mężczyzna może być feminista?
  • J. Kowalska, M. Romanowski: Wokół teorii feministycznej bell hooks. Rozmowa 

Linki do tekstów znajdziesz na stronie Projektu Gender.