Kierunek Wschód: spotkanie przy kawie z białoruskim reżyserem i aktorem Andrzejem Sauczanką

andrzej auczankaKierunek Wschód rusza w miasto! W sobotę (10 maja) o godz. 19:00 spotkamy się w kawiarni Street Caffe (ul. Fredry 2) z reżyserem Andrzejem Sauczanką. To świetna okazja, by poznać aktora białoruskiej, współczesnej interpretacji „Dziadów”, reżysera „Emigrantów” Mrożka i kierownika artystycznego teatru Kampania w Mińsku. Na publiczność czekają twórcze mini-warsztaty i dyskusja na gorące tematy. 

Najnowszym projektem Andrzeja Sauczanki jest „Bi-Lingvy” o współczesnej sytuacji dwujęzyczności w białoruskim społeczeństwie. Obecnie prowadzi on także kursy aktorskie dla wszystkich zainteresowanych sztuką – od studentów po biznesmenów.

W Polsce Andrzej Sauczanka jest znany za sprawą spektaklu „Dziady” – głośnej, białoruskiej interpretacji dramatu Adama Mickiewicza w wersji nowoczesnej, kładącej nacisk problem więźniów politycznych. Sztukę wystawiano w marcu na deskach Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Ponadto Sauczanka reżyserował „Emigrantów” Sławomira Mrożka w wersji białoruskiej.

Organizatorem spotkania jest Białoruska Pamięć Narodowa (Беларуская Нацыянальная Памяць) – organizacja pozarządowa działająca w Polsce, która w 2007 r. została utworzona z inicjatywy uczestników Program Stypendialny Rządu Rzeczypospolitej Polskiej im. Konstantego Kalinowskiego. 

W razie pytań prosimy o kontakt z Kierunkiem Wschód poprzez stronę na Facebooku.

Więcej informacji o Andrzeju Sauczance można znaleźć tutaj