Podsumowanie wymiany polsko-ukraińskiej

altMiędzy Wydziałem Nauk Politycznych UAM a Czarnomorskim Państwowym Uniwersytetem imienia Petra Mohyły w Mikołajowie dwa lata temu została zawarta umowa o współpracy i wymianie studentów. Studenci z naszego Wydziału gościli w maju w Mikołajowie („Miasto stoczni” w byłym ZSRR), a w lipcu z rewizytą przyjechali do Poznania studenci z Południowej Ukrainy. To już druga wymiana studencka między uczelniami.

Celem ich przyjazdu było zapoznanie się z pracą samorządów i administracją publiczną w Polsce, wykorzystanie doświadczenia polskich urzędników w swojej przyszłej pracy na Ukrainie. W tym celu został przygotowany specjalny program dzięki któremu studenci poznali polską strukturę władzy. Zastępca wójta gminy Tarnowo Podgórne Piotr Kaczmarek zorganizował zwiedzanie terenów gminy, opowiadał o tym jak gmina z biednej i zacofanej miejscowości rozwinęła się i stała jedną z najbogatszych gmin w całej Polsce. Studenci mieli także okazje poznać się z Wicestarostą powiatu Gniezno Robertem Andrzejewskim, który opowiedział o historii miasta, pracy i funkcjonowaniu starostwa powiatowego, o wspólnych projektach z Ukrainą. Studenci zwiedzili Gniezno, byli pod wrażeniem tamtejszej Katedry. Przewodniczący miasta Poznania Grzegorz Ganowicz i Wiceprezydent miasta Poznania Jerzy Stępień zapoznali studentów z działaniem władzy wykonawczej i ustawodawczej w jednym z najbardziej rozwiniętych miast Polski – Poznaniem. Pracownik Biura Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Igor Ksenicz przeprowadził studentów po Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. Deputowany Sejmu i przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Wielkopolsce Waldy Dzikowski opowiadał o stanowisku deputowanego w Polsce, wyborach w Polsce. Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb rozmawiał ze studentami po rosyjsku i opowiadał o stosunkach Ukrainy i UE. Studenci zadawali sporo pytań i dyskutowali, szczególną uwagę zwracali na pomoc Unii Europejskiej, korupcję w urzędach i współpracy z Ukrainą, a także o szansach Ukrainy na członkostwo w UE i podpisanie umowy stowarzyszeniowej w Wilnie w tym roku.

Poza spotkaniami z przedstawicielami polskich władz studenci zwiedzili Volkswagen Poznań i Browar Lech w Poznaniu. Wycieczka do Volkswagen Poznań była zorganizowana przez Przewodniczącego Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Piotra Olbrysia, dzięki któremu studenci nie tylko zwiedzili jedną z fabryk najsłynniejszej marki samochodów w świecie, a także mieli okazje zapoznać się z działalnością Związków Zawodowych w Polsce i w Europie. Prezentacja była na tyle interesująca, padło tyle pytań, że Przewodniczący przedłużył spotkanie o godzinę.

Oprócz miasta i urzędów studenci zwiedzili nasz Wydział i Collegium Minus naszego Uniwersytetu. W dniu pobytu studentów na Wydziale Dziekan wywiesił flagę Ukrainy. Goście zainteresowali się nowoczesnymi salami dydaktycznymi, biblioteką, studiem radio i telewizji. Oni zazdrościli zaplecza techniczno-dydaktycznego i marzą o takim samym w swoim Uniwersytecie. Po Collegium Minus oprowadzała gości z Ukrainy rzecznik prasowy dr Dominika Narożna. Studenci zapoznali się z historią naszego Uniwersytetu, zwiedzili gabinet rektora i aule.

Grupa z Mikołajowa była pod wrażeniem miasta Poznania, otwartości i chęci do współpracy ze strony polskich polityków i urzędników. Program pobytu studentów udało się zorganizować i zrealizować dzięki wsparciu i pomocy Dziekana WNPiD prof. UAM dr hab. Tadeusza Wallasa i Prodziekana ds. nauki prof. UAM dr hab. Andrzeja Stelmacha. Oprowadzali po mieście studenci naszego Wydziału, którzy byli na wyjeździe w Mikołajowie – Magdalena Stelmach, Damian Rubik i Jakub Kucharczyk, który między innymi pomógł w organizacji spotkań w Urzędzie miasta Poznania i z posłem na Sejm.